ПРОГРАМА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2021 – 2027 г. ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.001 „ТОПЪЛ ОБЯД“ Топъл обяд в община Белово Договор № BG05SFPR003-1.001-0095-C03
ПРОГРАМА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2021 – 2027 г.
ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС
ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.001 „ТОПЪЛ ОБЯД“
Топъл обяд в община Белово
Договор № BG05SFPR003-1.001-0095-C03
Кратко описание на Операцията:
Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ е продължение на успешното изпълнение на тази операция в рамките на програмен период 2014-2020 и се реализира в съответствие с конкретната цел на програмата за справяне с материалните лишения чрез предоставянето на храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещите се лица, включително децата, и прилагане на съпътстващи мерки, които подпомагат социалното им приобщаване. Чрез подпомагането с топъл обяд се цели да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Ползвателите на „топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея. Топъл обяд за най-нуждаещите се лица се предоставя целогодишно, в отговор на установени трайни и/или неотложни нужди.
Кратко описание на проекта:
Продължителност: до 30.09.2025 г.
Период на изпълнение: 01.10.2022 г. до 30.09.2025 г.
Размер на БФП: 567 865.54 лв.
Капацитет: 220 потребители
Основни цели на проекта:
Основните цели на проекта са: 1. Осигуряване на подкрепа за преодоляване на основните идентифицирани лишения от храна и основни материали за осигуряване на нормални условия за живот на хора, които живеят в крайна бедност, изпитват тежки материални лишения и живеят в социална изолация; 2. Пълен териториален обхват на проекта – всички населени места на територията на община Белово; 3. Обхват на всички лица от целевите групи; 4. Ограничаване на социалните контакти на лица от рискови групи, с цел недопускане и предпазване от разпространението на COVID-19; 5. Предоставяне на съпътстващи мерки по проекта – медицински, социални, административни мерки и др;. 6. Допълване, надграждане и разширяване на обхвата на предходни програми и проекти за подпомагане на лицата от целевите групи по проекта;
Допустими целеви групи:
Целевите групи по проекта са шест: лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си; лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от допълнителна подкрепа; лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ; лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане; скитащи и бездомни лица; лица от уязвими групи – граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците.
Кратка информация свързана с реализиране на проектните дейности:
Дейност 1 – Определяне на целевите групи
Принадлежността на идентифицираните от общините лица към допустимата целева група ще се потвърждава от съответната Дирекция „Социално подпомагане“ в рамките на служебните ѝ задължения, след представяне на обобщен списък на кандидат-потребители изготвен от Общината, като в период от 5 работни дни, съответната дирекция връща информация потвърждава или не принадлежността на лицата. При проверката на кандидат – потребителите за допустима принадлежност към целевата група ДСП извършва проверка и за наличието на риск от двойно финансиране при включването на конкретен кандидат – потребител в предоставянето на топъл обяд. Принадлежността на идентифицираните лица към допустимата целева група ще се потвърждава от съответната дирекция „Социално подпомагане“ въз основа регистрите на подпомаганите лица, на проверка, събиране на допълнителна информация, индивидуална преценка и др. за всеки отделен случай. След получаване на обратна връзка от ДСП, комисия по подбор, включваща служители от общинска администрация, определени от Кмета със заповед, се събира и потвърждава резултатите от идентифицирането на представители от целевите групи, извършено от ДСП, както наличие и/или липса на двойно финансиране.
Дейност 2 – Приготвяне на топъл обяд
Дейностите се реализират от Домашен социален патронаж, с наличната материална база и човешки ресурс. Топлият обяд включва топла супа, основно ястие, 1/2 хляб – ежедневно и десерт или консервирани храни, веднъж в седмицата. Топлият обяд се доставя ежедневно до домовете на целевите групи в часовия диапазон 09,00 – 14,00 часа.
Дейност 3 – Предоставяне на топъл обяд.
Топлия обяд по домовете по населените места на територията на община Белово се предоставя на 220 лица. Обхванати са най-нуждаещите се лица на територията на община Белово и реализирането на проекта подпомага най-уязвимите групи, чрез осигуряване на най-необходимото – прехраната. По този начин се намаляват негативните последици от социалната им изолация. Контрол върху качеството на храните се осъществява ежедневно. Мнението на потребителите на услугата се отчита на база попълнен формуляр за обратна връзка, както и чрез осъществяване на ежедневен/или при необходимост/ контакт с членове на екипа по проекта или кметове по кметства.
Дейност 4 – Реализиране на съпътстващи мерки
Съпътстващите мерки, предвидени в допълнение към разпределянето на храна, целят намаляване на социалното изключване и/или справяне с извънредни социални ситуации по еманципиращ и устойчив начин. Те допълват предоставянето на топъл обяд по проекта и се изразяват в индивидуално/групово консултиране и съдействие. Съпътстващите мерки се предоставят индивидуално и/или при групово консултиране и се оказва съдействие на крайните получатели на топъл обяд, съобразно индивидуалните им нужди. Резултатът е: предоставени адекватни съпътстващи мерки, изразяващи се в оказване на подкрепа на всеки нуждаещ се потребител чрез дейности, допринасящи за социалното му приобщаване.